drone sporu

2015 Yılından itibaren hızla yaygınlaşmaya başlayan drone yarışlarında pilotlar özel olarak dizayn edilmiş pistlerde, ekipman olarak drone, uzaktan kumanda ve FPV ( first person view) gözlük kullanarak yarışmaktadırlar. Özel dizayn ve modifiye edilmiş dronelar yarışlarda 160km hıza ulaşabilmektedir.

Özellikle Amerika ve Avrupa’da organize edilen drone yarışları, 2016 yılı itibari ile birleştirilerek Drone Ligleri oluşturuldu. (The Drone Racing League, Drone Champions League, Drone Racing Championships)

Drone yarışlarının geleceğin F1 ve  Nascar şampiyonalarının rakibi olacağını öngören ESPN, SKYSPORTS, EUROSPORT spor tv kanalları 2017 yılındaki drone yarışlarının canlı yayın haklarını yüksek ücretler ödeyerek satın aldılar.

Son üç yılda drone sporunun büyümesinin sebebi ekipmanların ve drone’ların fiyatlarının daha uygun hale gelmesi, elektronik teknolojisinin hızla gelişmesidir.

100’e yakın ülkede drone yarışları, spor olarak kabul görüp toplamda binlerce yarışmacının katıldığı yüzlerce yarış organize edilmektedir. Global markalar da bu  gelişime uyum sağlayarak ulusal ve uluslararası ligler kurmuşlar ve bu yarışları besleyecek alt yapılarını; pilot eğitimi, ekipman temini, lojistik vb. oluşturmaktadırlar.

Formula 1’e rakip gösterilen drone yarışlarında pilotlar, uzaktan kumanda ve FPV (First Person View) gözlükleri vasıtası ile yarışmaktadırlar. Drone yarış ligleri de dünya çapında birçok TV kanalında yayınlanmaktadır.